S Y C Y L I A 

W drodze do Agrigento 


wtecz -------  powrót ------ dalej

.

Rok 2008 zapamietamy z naszej podróży do Hellady (link) i tego wielkiego niedosytu antyku jaki pozostał po powrocie. Miejsca będące kolebką naszej cywilizacji czesto przypominaja tam wielkie place na które wysypano właśnie tony marmurowego gruzu. To niesamowite ale najwiecej Grecji dane bedzie nam zobaczyć tu, na Sycylii. W Syrakuzach, w Taorminie a teraz w Dolinie Światyń w Agrigento znajdziemy to do czego tak tesknilismy. 

Dolina Światyń oddalona jest od Rosolini w którym mieszkamy znacznie. Na spragnionych wrażeń podróżników czeka prawie 200 km pokreconych sycylijskich dróg i ponad 3 godziny jazdy. Droga którą sie poruszamy przecina Modice by dalej serprntynami i wiaduktami przerzuconymi nad głebokimi dolinami wspiąć się na wzgórza otaczajace miasto Comiso. Tutaj rozpościera się przed nami panorama na miasto, które jak na dloni widać z wysokosci stromego zbocza i którym zakret po zakrecie zaraz zjedziemy. Krajobraz za oknem się zmienia, z rolniczego, ustrzonego namiotami foliowymi w bardzo górzysty i porosniety trawami po przemysłowy z pustymi przestrzeniami w które wpisują się rafinerie naftowe i pracujace pompy ciagnace ropę z podziemnych złóż.

Przy nadmorskiej trasie natykamy się na Castello di Falconara, XV w zamek, który jednak nie jest udostepniony do zwiedzania. Nieopodal płynie też Salso druga co do wielkosci rzeka na wyspie o nazwie pochodzącej od słonego smaku jakie posiadaja jej wody po przejsciu przez podziemne pokłady soli. I jeszcze linie umocnień, które miały powstrzymać aliantów podczas II Wojny Światowej.

Kilometr za kilometrem zbliżamy sie do celu. Juz na miejscu trzeba zaparkować. Na szczęście sława Doliny Światyń zobowiazuje - na turystów czeka olbrzymi parking (płatny), na którym jak na patelni juz smaży sie już sporo aut. Zostawiamy nasze środki lokomocji by zgodnie z drogowskazami rozpocząć upalną wedrowkę w kierunku na pozostałosci wielkiej helleńskiej kultury we Włoszech.
 
 
 
 

 wtecz -------  powrót ------ dalej