S Y C Y L I A

Plaże
POZALLO, okolice SYRAKUZ


wtecz -------  powrót ------ dalej


Będąc na wyspie zewsząd otoczonej morzem, trudno nie korzystać z uroków plaż i ciepłej morskiej wody. I tu niespodzianka, z uroków plazowania korzystalismy rzadko. A dlaczego? 
Raz - z Rosoini do morza nie jest blisko, 
dwa - woda w morzu nie umywa się do tej w basenie 
trzy - przez te pare dni chciało nam się przede wszystkim zwiedzać!
Ale na plaże wstapilismy obowiązkowo! 

Pierwsza wyprawa w kierunku morza uskutecznilismu zaraz drugiego dnia pobytu na wyspie. Za cel obralismy okolice Syrakuz poszukując jakiegoś urokliwego miejsca. Po zjeżdzie z utwardzonych szlaków utknelismy jednak w waskich, gruntowych drózkach zawalonych autami miejscowych szukających ochłody w morzu. Sporo gimnastyki kosztowalo mnie zawrócenie pick-upa pomiędzy kamiennymi murkami, którymi pogrodzone są wszędzie pola. 
Trzeba było pojechać dalej, już uczciwie po asfaltach, żeby znów gdzieś nie utknąć. 

Arenella
Posiadana przez nas mapa paierowa wyspy ma zaznaczone plaże. Kierujemy sie wiec do nastepnej zaznaczonej w pobliżu miasta Arenella.
 

Wyświetl większa mapę

Okolica jak to niestety sie tu często widzi - zapuszczona. Na ul. Samoa, bar Thaiti zamkniety i to raczej dawno. Innych lokali brak, okolica posprejowana. Pobliska plaża bardzo kamienista, polozona u podnurza wysokiej, skalnej skarpy. Znajdujemy miejsce dla siebie ale trzeba było sie przedzierać przez kamienie i licznych odpoczywajacych ludzi. Było jednak warto. Woda czyściutka i cieplutka. Jeszcze rzut okiem na górujacy na skarpie bunkier - świadka II Wojny Światowej i uciekamy stad. Jak się pózniej okazało, dalej o rzut kamieniem znajdowała się ta "właściwa" plaża naniesiona na mape. Piasku tam wiecej ale niestety i smażących ludzi powtykanych w waski brzeg jak sardynki w puszcze bez liku. Niestety za blisko tu do dużego miasta, obleganego przez turystów 

Pozzallo
Drugie spotkanie z gorącym piaskiem i bardzo slona woda M. Śródziemnego mielismy okazje uskutecznic w niedalekim od naszego Rosolini - Pozzallo.
 

Wyświetl większa mapę

Dojazd do plazy jest idealny. Droga szybkiego ruchu kierujemy sie na port a tuż obok niego znajdujemy piekną, szeroką, piaszczysta plażę. I jest prawie zupełnie pusta. I zaparkować jest gdzie (chociaż cienia dla aut brak). Woda czyściutka i przyjemnie ciepła. Pławimy sie tu dłuzszy czas i każdemu szczerze to miejsce polecam. 


 
 
 

Arenella

Pozzalo


 

 

 


wtecz -------  powrót ------ dalej