S Y C Y L I A 

Ispica 


wtecz -------  powrót ------ dalej

.

Podążając w kierunku Ragusy wpadło nam w oko miasto połozone na wysokiej skale oraz drogowskaz Cava d'Ispica. Przewodnik zachęcająco podaje, że jest to zespół jaskiń malowniczo połozonych w wąwozie pradwanej rzeki - dzieki któremu od dziesiatków lat jest to światowa atrakcja. Według archeologa Pace Biagio Cava d'Ispica jest jedną z największych archeologicznych atrakcji Sycylii. Tak zareklamowana atrakcje nie sposob pominąć 

Na początek kierujemy auta w kierunku wąwozu i na razie przez okna podziwiamy strome ściany skalne wręcz podziurawione jaskiniami, i niszami oraz... wbudowanymi w niektóre nisze domami mieszkalnymi - zwykle opuszczonymi jednak zdarzały się i jeszcze zamieszkiwane z kurkami, kozami i całym bałaganem jaki tu spotyka sie na wsi. Po prostu klimat i egzotyka . Kluczymy po wąskim asfalcie, wspinamy coraz wyżej i tylko wygladamy gdzie postawić na popas nasze blaszane kuce. Wreszcie na samej górze jest! Parking zbudowano tuż przy wejsciu do Parku. Stąd prowadzą wytyczone ścieżki ładnie pogrodzone drewnianymi poręczami i utwardzone. Wytyczono nawet miejsca piknikowe ze stolikami tylko ... turystów tu brak. Jestesmy jedynymi zwiedzajacymi co jakoś zupełnie nas nie martwi. 

Wąwóz Cava d'Ispica wyżłobiła w skale pradawna rzeka, której stare koryto jest dzis pomikiem przyrody. Jego zbocza sa usiane, grobami, miejscami kultu i mieszkalnymi jakiniami, gdzie pustelnicy doznawali mistycznych przeżyć. Wobec skromnych badań archeologicznych właściwie nie wiadomo kiedy pojawili sie tu ludzie. Kilka prehistorycznych znalezisk z Cava Ispica jest przechowywanych w Muzeum Archeologicznym "Paolo Orsi" w Syrakuzach, w Muzeum Archeologicznym w Dubrovniku oraz Muzeum Modica (noże i siekiery z krzemienia i obsydianu, garnki z gliny i inne artefakty). Byc może miejsce to jako cmentarz wykorzystywali wcześniejsi mieszkańcy, jaednak wiekszość katakub powstała w poczatkach cheściaństwa po VI w. Pierwszym, który zaczął wieżć tu życie pustelnika, był egipski eremita Sant'Ilarone. Koniec zasiedlenia jaskin wyznacza data ogromnego trzesienia ziemii w 1696 r. po którym zamieszkujacy je ludzie przeniesli się do miasta na górze.

Co warto zobaczyć:

  • Grota Matki Bożej - monumentalny grobowiec w północnej części wąwozu.
  • Jaskinia Świętych - z wciąż są widocznymi śladami farby, niestety juz w znacznym stopniu zatarte, przedstawiające 36 świętych.
  • Sanktuarium św Mikołaja - ze sladami malarstwa bizantyjskiego pokrywającymi niegdys sciany.
  • San Pancrati - ruiny małej bizantyjskiej bazyliki z trzema absydami położone powyżej kościoła św. Mikołaja. 
  • Katakumby Larderia - najwieksze po połozonych w Syrakuzach katakumby wykorzystywane jako miejsce pochówku. Zajmują  powierzchnię 500 metrów kwadratowych. 
  • Katakumby św Marka - połozone w dzielnicy o tej samej nazwie. Składają się z korytarza dł 40 metrów  i wnekami z grobami po obu stronach. Łącznie istnieje tu ponad 250 grobów.
  • Zamek Sicano - twierdza wykuta w skale znajdujaca się około polowy długości wawozu.
  • Klasztor - W niewielkiej odległości od Zamku, wzdłuż dolnego biegu Busaitone, znajduje się tzw klasztor. Nazwa nadana temu miejscu wynika bardzo widocznych śladów architektury sakralnej. Połozony w niemal całkowicie niedostępnym miejscu.
  • Pałac Marchionale - budynek, położony w południowej części twierdzy.  Widoczny dziedziniec z zarysami fundamentów w ziemi. 
  • Młyn - przy szlaku znajduje sie odbudowany budyneczek opisywany jako młyn o czym swiadczy porzucone nieopodal kolo młyńskie i slady dawniej płynacej wody.
 


wtecz -------  powrót ------ dalej