Piza i jej Krzywa Wieża

Piza na całym świecie zasłynęła głównie dzięki jednej budowli – Krzywej Wieży. 
Jest to za razem znak rozpoznawalny całych Włoch, jak i tego niewielkiego miasta. Nie zależnie od pory roku w miejsce to przyjeżdżają rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć ten niezwykły obiekt.

Piza, to miasto położone w środkowej części Włoch, w regionie Toskanii, tuż nad ujściem rzeki Arno do Morza Liguryjskiego. Ten ośrodek przemysłowy, głównie nastawiony na obróbkę białego marmuru oraz wyrobów ceramicznych, liczy blisko 100 tys. mieszkańców. Jest to także ważne miasto, położone przy „Autostradzie słońca”. 
Historia 

Historia tego miasta sięga około II wieku p.n.e., kiedy to niewielka osada etruska została włączona do cesarstwa rzymskiego. W roku 313 Piza została stolicą biskupstwa. Następne lata to bardzo szybki rozwój oraz wzrost znaczenia tego portu w handlu morskim. 

Po porażce w bitwie morskiej z Genuą, w 1284 roku, nastąpił upadek znaczenia miasta. Na ożywienie gospodarcze i przemysłowe mieszkańcy musieli czekać do XV wieku, kiedy to Piza znalazła się pod rządami Florencji. Zaczęto rozbudowywać miasto i utworzono pizański uniwersytet. 
 
 
 
 

Miejsca warte zwiedzenia 

Krzywa Wieża 

Od początku swojego istnienia wieża ta była pochylona i nikt nawet nie próbował się przyznać do projektu. Kamieniarze biorący udział w budowie jakby wiedzieli od początku, jaki czeka los ten obiekt. W roku 1173 rozpoczęto układać fundamenty pod tą wieżę, jednakże już po powstaniu trzech pięter zauważono przechył. Próbowano wyrównać do poziomu tą budowlę, jednakże dało to odmienny efekt – Krzywa Wieża zaczęła się pochylać w drugą stronę. 

Przez kolejne lata, różni architekci próbowali zrównoważyć pochylenie, dodając kolejne trzy piętra. W roku 1350 Tommaso di Andrea da Pontadera umieścił na jej szczycie dzwonnicę. 

Kilka wieków później swoje badania nad swobodnym spadaniem ciał opracowywał tutaj Galileusz. 

Kolejne próby korygowania pochyłu rozpoczęto w drugiej połowie XIX wieku, jednakże i one nie przyniosły oczekiwanego efektu. Dopiero w XX wieku naukowcy, poprzez wstawienie obracających się świdrów, których zadaniem było usuwanie mułu i piasku, powoli i systematycznie wyrównali poziom tej wieży. Operacja ta trwała aż jedenaście lat i pochłonęła wiele milionów dolarów, jednakże jak się później okazało – było warto. 

Obecnie Krzywa Wieża jest otwarta dla turystów, jednakże jednocześnie na terenie tego obiektu może się znajdować 40 osób. Na tych, którzy wejdą na jej szczyt czeka niesamowity widok na pizańskie dachy oraz iglice ze wzgórzami Monte Pisano w tle. 

Camposanto 

Camposanto to cmentarz, uważany przez wielu ludzi za najpiękniejszy na świecie. Na tym terenie został także wybudowany budynek, okalający uświęcone miejsce. Nadano mu formę ogromnego, gotyckiego krużganka, który w przeszłości był pokryty przepięknymi freskami. 

W czasie II Wojny Światowej miejsce to zostało bardzo zniszczone – szczególnie obrazy na murach. Najbardziej godnym uwagi zachowanym freskiem jest cykl „Triumf Śmierci”, opowiadającym o losach mieszkańców podczas epidemii dżumy w 1348 roku. 

Baptysterium 

Ten cylindryczny, dziwny obiekt to największy baptysterium w całych Włoszech. Jego budowę rozpoczęto w roku 1152, przez Deotisalyi’a, którego podpis do dziś dzień znajduje się na kolumnie z lewej strony drzwi. Budowę dopiero zakończono po blisko II wiekach. Nadzorującymi budowę w tych czasach byli Nicola i Giovanni Pisano. 

Trzy poziomy romańskich arkad, zwieńczone ciągiem gotyckich pinakli, gotycka kopuła to tylko nie liczne ozdoby tego mistycznego miejsca. Wchodząc do środka można od razu zobaczyć prostotę wnętrza, pozbawionego dekoracji czy przesadnych ozdób. 

Katedra pizańska 

Budowę tej przepięknej katedry rozpoczęto w roku 1064, a skończono dopiero wiek później. Do wnętrza katedry prowadzą ogromne wrota z brązu, Portale Di San Ranieni, które znajdują się w pobliżu Krzywej Wieży. Zostały one wykonane przez Bonanzo Pisano w roku 1180. 

Przestronny środek tej kaplicy jest zdominowany głównie przez długie arkady, wyrzeźbione z białego i czarnego marmuru. Ze średniowiecznego budynku ocalała jedynie mozaika „Chrystus w majestacie” autorstwa Cimabuego oraz ambona, dłuta, już wspomnianego, Pisano. 

za  http://www.pmedia.pl/showturystyka.php?wid=295